Licensed Faculty List


Departments:

Careers/Driver's Education Physical Education
CTE Science
English/Language Arts Social Studies
Fine Arts Special Education
Mathematics World Languages
Performing Arts  



A
Jeramy Acker, Physical Education
Taylor Anderson, Science

Phaidra Atkinson, Performing Arts

B
McKay Ballstaedt, Fine Arts
Elena Banks, World Languages
Matt Barila, Student Services
Julie Beane, Special Education

Russ Boyer, Careers/Driver's Ed
Kara Bray, Social Studies

Erika Bult, Language Arts

C
Tony Cannon, Social Studies , WL
Arna Clark, Language Arts
Danielle Clarke, Language Arts
Randal Clark, Performing Arts
Daron Connelly, Careers/Driver's Ed
Kelly Corless, Language Arts
Jamie Crowther, Performing Arts


D
Danielle Dahl, Social Studies
Amelia Davis, Fine Arts
Jeramy DeBry, Science
Fodé Doumbia, World Languages


E
Jeff Eure, Physical Education

F
Kaitlyn Faraone, Social Studies
Sharon Farr, Mathematics
Tyler Fowler, Social Studies
Vanessa Fravel, Science
Jillena Freeman, Social Studies


G
Lexi Gagon,Mathematics
Rob Geertsen,
Social Studies

Neiko Gilgen, Mathematics                       
Katelyn Grinder, CTE
Corinna Gross,CTE


H
Janelle HanksScience
Jonathan Hansen,
CTE
Becca Hill, Mathematics

Garrett Hone, Science
Sandi House, Mathematics

Summer Huntamer, CTE

I

J
Charri Jensen, CTE

K 
Jill Kennedy, CTE

Eric Kjar, Physical Education

L
Megan Leach, Social Studies
Lauren Lewis, Language Arts
Jennifer Lueck-Wheeler, Language Arts

Dan Lunt, PE, CTE
Whitney Lunt, Social Studies

M
Chris Mackprang, Science
Milo Maughan, Science

Tim McNeill, CTE
Meredith McNett, Language Arts

Kathy Meyers, Mathematics
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.Achievement Coach
Karolina MoleWorld Languages
Yvonne MontaletteWorld Languages

Devin Moody, Fine Arts
Stephanie Morgan, CTE
Kathryn Morris, Mathematics
Holly MumfordMathematics


N
Lindsey Nielson, World Languages

O
Mark Oram, Language Arts

P
Cherie Patterson, Mathematics

Jessica Peng, World Languages
Jennifer Phillips, Special Education
Rob Pickering, Social Studies


Q

R
Steve Reed, Science
Marinda Rueckert, Special Education
Tavia Richards, Language Arts

Michelle Ritter, Language Arts
Amber Rogers, Social Studies
Bianca Ruiz,CTE


S
Barb Scrafford,Special Education
Royce Shelley,
Mathematics

Kenneth Smikahl, Science
Joel Smith, CTE
Lexi Solesbee, Language Arts
Case Spaulding, Performing Arts

Casey Sutera, Physical Education


T
J.C. Terry, Science
Melissa Thorne, Performing Arts
Patrick Thurman, Social Studies
Amanda Toler, Fine Arts
Lisa Tolk, Language Arts
Anne Torgersen, Language Arts



U

V
Andrew Van Wagenen, World Languages

W
Jana White, Social Studies
Charlotte Whiteside, Mathematics

Helen Wight, Language Arts
Mindy Wilder, Physical Education
Jen WilsonMathematics
Jamie Workman, Fine Arts


X

Y
Charla Young, World Languages
Lisa Young, Special Education

Z