Licensed Faculty List


Departments:

Careers/Driver's Education Physical Education
CTE Science
English/Language Arts Social Studies
Fine Arts Special Education
Mathematics World Languages
Performing Arts  



A
Jeramy Acker, Physical Education
Phaidra Atkinson, Performing Arts

B
McKay Ballstaedt, Fine Arts
Elena Banks, World Languages
Matt Barila, Student Services
Carrie Beeke, Fine Arts
Russ Boyer, Careers/Driver's Ed
Erika Bult, Language Arts

C
Tony Cannon, PE, Social Studies
Scott Christensen, Language Arts
Arna Clark, Language Arts
Danielle Clarke, Language Arts
Randal Clark, Performing Arts
Daron Connelly, Careers/Driver's Ed
Kelly Corless, Language Arts
Jamie Crowther, Physical Education
Jessi Cummings, Special Education


D
Danielle Dahl, Social Studies
Cindy Dahle, Language Arts
Amelia Davis, Fine Arts
Cathy Davis, World Languages

Jeramy DeBry, Science
Chris Dorton, Social Studies

E
Don Eck, Physical Education
Jeff Eure, Physical Education

F
Kaitlyn Faraone, Social Studies
Sharon Farr, Mathematics
Charlotte Finlinson, World Languages
Kimberly Fister, Science
Tyler Fowler, Social Studies
Vanessa Fravel, Science


G
Adam Gardner, Science
Rob Geertsen, Social Studies
Neiko Gilgen, Mathematics                        
Laura Gray, Mathematics
Katelyn Grinder, CTE

H
Katie Hall, Language Arts
Jonathan Hansen, CTE
Allie Holland, Science

Julie Holtz, Special Education
Garrett Hone, Science
Sandi House, Mathematics

Summer Huntamer, CTE

I

J
Becca Jack, Mathematics
Charri Jensen, CTE
Molly Johnson, Social Studies
Jill Judkins, CTE


K

L
Megan Leach, Social Studies
Lauren Lewis, Language Arts
Quinn Linde, Science
Pamela Loveridge, Mathematics
Whitney Lunt, Social Studies

M
Kyle Macfarlane, Mathematics
Chris Mackprang, Science
Milo Maughan, Science

Tim McNeill, CTE
Kathy Meyers, Mathematics
Kristana Miskin, World Languages
Devin Moody, Fine Arts
Kristi Mortensen, World Languages

N
Chelsi Nielsen, CTE

O
Mark Oram, Language Arts

P
Erin Pack-Jordan, Social Studies
Cherie Patterson, Mathematics

Jessica Peng, World Languages
Jennifer Phillips, Special Education
Chris Pinot, World Languages

Elisa Posey, Physical Education
Lisa Prudden, Science

Q

R
Steve Reed, Science
Michelle Ritter, Language Arts
Amber Rogers, Social Studies
Connie Roubinet, Mathematics

S
Royce Shelley, Mathematics
Kenneth Smikahl, Science
Erica Smith, Mathematics
Joel Smith, CTE
Lexi Solesbee, Language Arts

Brenda Staples, Special Education

T
J.C. Terry, Science
Melissa Thorne, Performing Arts
Patrick Thurman, Social Studies
Amanda Toler, Fine Arts
Lisa Tolk, Language Arts
Anne Torgersen, Language Arts

Jaynann Torres, World Languages


U

V
Andrew Van Wagenen, World Languages

W
Jana White, Social Studies
Charlotte Whiteside, Mathematics

Helen Wight, Language Arts
Mindy Wilder, Physical Education

X

Y
Charla Young, World Languages
Lisa Young, Special Education

Z